Na stráni osamělý modřín a pod ním stará studánka
Podzim si přelévá světlo z dlaně do dlaně
a dělá to pomalu,
jako by se bál něco rozlít
některé dny voní po jablkách,
jiné po mokrém listí,
a všechny se nakonec ukládají
do stejné zásuvky paměti
pamatuj si mě
tu stojí kámen –
opatrovník svahu,
jenž celé roky nehnutě sleduje,
jak se krajina mění a přetváří
a šípkové keře zapalují drobné ohně
na okrajích mezí, kde tráva řídne,
a vrány přenášejí večer
z jednoho pole na druhé
nad remízkem se loudají mraky,
těžké a zamyšlené,
jako hospodáři cestou domů
noc pomalu přivírá víčka luk
a já přemýšlím o tom,
co člověk ztratí,
aby mohl něco najít
pak o tom,
co najde,
a stejně tomu neumí uvěřit
odpovědi se schovávají
jako zajíci ve vojtěšce
má vítr paměť?
vrací se přece
na stejná místa –
k oplocenkám,
ke starým hrušním
i k rozpadlým stodolám
krajina si neláme hlavu s budoucností
rozbahní se,
zmrzne,
rozkvete
a pokaždé začne znovu
a mně zůstává ticho
které se dá na okamžik nabrat do dlaní,ale nejde si ho odnést domů
a všechno, co bylo,
se vrací jen tak
jako dech,
který zapomněl, že patří tělu...
%20-%20M%C4%9B%C5%99%C3%ADtko%20(25%20%25)(1).png)
